Čištění zrcadel – jak na to?

 
Čištění zrcadel – jak na to?

Ošetřování zrcadel čistou vodou je sice žádoucí, ale pozor na její přílišné množství. Po umytí zrcadlo vždy rychle a důkladně osušte, především jeho hrany, aby se nedostala do zrcadla ze stran voda a nepoškodila ho.

Doporučujeme určitě vyzkoušet čištění zrcadel na sucho. Samozřejmě za využití k tomu určených pomocníků, které zrcadlo šetrně vyleští. Existují tzv. čistící vaty na leštění zrcadel, které si s nečistotami poradí poměrně snadno a rychle i bez vody.

Pozor ale na použití novin. Přesto, že je tato rada na vyleštění zrcadel celkem rozšířená, ne každé zrcadlo takovou péči vydrží. Hrany pomačkaného papíru jsou poměrně ostré a hrozí poškrábání zrcadla. Zrcadla proto ošetřujte ideálně pomocí bavlněného hadříku nebo za použití textilie z mikrovlákna. V případě, že použijete vodu, vždy rychle a důkladně vysušte hrany zrcadla.

Vítaným pomocníkem jsou všelijaké spreje. U chemických prostředků ale hrozí riziko poškození zrcadla, především při neopatrné manipulaci. Mohou totiž obsahovat sloučeniny na bázi chlóru, který může nevratně poškodit zrcadlo. Vybírejte proto takový čisticí prostředek na skla, který neobsahuje chlór. Pokud takový přípravek ponecháte v kontaktu s hranou zrcadla příliš dlouho, hrozí jeho zčernání a taková reakce je nevratná. Vhodné jsou naopak spreje, které obsahují alkohol, s těmi lze dosáhnout nejlepších výsledků.

 

Tagy :