5 přírodních bezodpadových produktů pro udržitelnější domov

 
5 přírodních bezodpadových produktů pro udržitelnější domov

Produkty na úklid musíme nakupovat pravidelně, ale jen málokdy se mluví a jejich vlivu na zdraví a životní prostředí. Mnoho těchto konvenčních přípravků obsahuje agresivní chemikálie, které mohou mít negativní vliv na zdraví a znečistit prostředí.

Naštěstí nejsou tyto chemické čističe jediné řešení. Jsou nějaká levnější, přírodní a bezodpadová řešení. Většina z nich jsou dokonce podstatně levnější.

Bílý ocet

Základní esencí bezodpadového úklidu je bílý ocet. Může být použit místo sprejů na povrchy nebo univerzálních čističů. Jednoduše smíchejte napůl ocet s vodou, vůně octu se na površích neudrží, ale pokud vám bude vadit jeho pach, můžete použít esenciální oleje.
Pokud chcete dotáhnout svůj domácí sprej, nasbírejte si slupky z citrusů a ty pak ve větší sklenici zalijte octem, zavřete nebo přikryjte sklenici a nechte 2-4 týdny na tmavém místě. Citrusy dodají octu přírodní vůni.

Jedlá soda

Pokud vám nepomůže sprej z bílého octu s mastnotou a špínou, jedlá soda určitě pomůže. Je to úžasná, přírodní a bezodpadová cesta k udržitelnější domácnosti.
Jedná soda se hodí skoro všude. Můžete s ní umýt záchod nebo vydrhnout troubu. Má velký čistící účinek, zvláště v kombinaci s octem, protože společně reagují. Určitě znáte kombo jedlé sody a octu jako superhrdiny ucpaných odpadů. Stačí do odpadu nasypat trochu jedlé sody a zalít octem.

Citrón

Jeden z nejlepších přírodních pomocníků do domácnosti najdete hned mezi ovocem a zeleninou. Je to citrón, který se dá použít v mnoha směrech jako ocet, protože jsou oba kyselí.
Navíc je skvělý k odstranění známek vodního kamene ve sprše nebo kdekoliv jinde v koupelně. Nezapomeňte ale vždycky povrch umýt i vodou, ať zbytky citronu nezaschnou. Slupku pak můžete vylouhovat v octu, jak už se dozvíte výše.

Sůl

Sůl má doma úplně každý, ale většinou ji využívá pouze při vaření. Sůl je ale také skvělá náhrada za čistící písek, třeba ještě v kombinaci s citronem. Pomůže hlavně na připálené hrnce, stejně jako byste použili čistící písek.

Esenciální oleje

Mnoho konvenčních čističů používají umělé vůně k zakrytí chemických pachů, které používají. Většinou tyto vůně nejsou potřeba u přírodních produktů. Nicméně, esenciální oleje můžete použít k provonění svého domova. Hlavně pokud jste zvyklí doma používat osvěžovače vzduchu, olejový difuzér udělá mnohem lepší práci. Krom toho, že krásně voní, tak mohou mít i jiné benefity. Třeba taková levandule pomáhá před spánkem nebo při stresu se lehce uklidnit, citrusové zase probouzí a navozují pocit čistoty.
 
Tohle je jen pár malých kroků k udržitelnější domácnosti. Navíc většinu těchto produktů doma už dávno máte, jen je možná používáte za terchu jinými účely. Dejte tedy šanci těmto domácím pomocníkům.

 

Tagy :