Ovoce může být i kalorickou bombou

 
Ovoce může být i kalorickou bombou

Ovoce patří mezi zdravé potraviny, které je nabité živinami – vitamíny a minerály. Lidé často ovšem jedí ovoce s přesvědčením, že neobsahuje téměř žádné kalorie a proto jej můžou do jídelníčku zařadit v neomezeném množství a zbytečně si lámou hlavu, proč váha stále neklesá.

Ovoce patří sice mezi zdravé potraviny, ale také mezi potraviny s obsahem cukru a tím pádem mezi potraviny s vyšší kalorickou hodnotou. V dnešním článku se podíváme, jaké ovoce patří mezi kalorické, jaké naopak mezi nízkokalorické a kterému ovoci se ve striktní dietě raději vyhnout.
 
Ovoce s vyšší kalorickou hodnotou

Mezi kalorické ovoce patří banán, jablko, hruška a mango. To jsou nejtypičtější druhy ovoce s vyšší kalorickou hodnotou. Neznamená to, že toto ovoce nemůžete do svých jídelníčků zařadit, ale je nutné s kaloriemi počítat v celkovém denním příjmu.
 
Ovoce s nižší kalorickou hodnotou

Mezi nízkokalorické ovoce patří citrusy, jahody, maliny, ostružiny nebo meloun. Toto ovoce není potřeba vážit na gram a v dietě příliš kalorií nepřidá, proto se nebojte do svých snídaní a svačin přidat pár jahod nebo malin.
 
Ovoce, které je vhodné z diety vyřadit

Mezi ovoce, které do diety příliš nepatří je sušené ovoce, které je sice zdravé ale velmi kalorické. Čerstvý banán (100 gramů) obsahuje okolo 100 kalorií, sušený banán (100 gramů) před 500 kalorií a to je už pětinásobné číslo. Netvrdím, že musíte veškeré sušené ovoce vyřadit, ale raději vybírejte ovoce čerstvé nebo sušené lesní plody či citrusy.

 

Tagy :