Co je citrulin a k čemu je dobrý

 
Co je citrulin a k čemu je dobrý

Jeho název je odvozen z latinského „citrullus“, což znamená vodní meloun. V něm byl v roce 1930 poprvé izolován a podle něho pojmenován. Jak ho můžeme využít při budování svalů?

Co je citrulin?

Jedná se o neproteinogenní aminokyselinu, která pomáhá při tvorbě nové svalové hmoty podobně jako arginin. Je totiž jeho prekurzorem – zvyšuje jeho hladinu v krvi, jenž se pak přeměňuje na oxid dusnatý (NO). Jako doplněk výživy je znám pod názvem L-citrulin nebo L-citrulin malát, což je jednoduše citrulin s kyselinou jablečnou.

Jak působí?

Citrulin obecně zmírňuje únavu a zvyšuje vytrvalost. V rámci tréninku je možné ho využít pro lepší prokrvení svalů a jejich zásobení kyslíkem a živinami, což dodá svalům energii a umožní jim vykonat náročnější práci. Zvětšení krevního toku je podmíněno přítomností plynné molekuly oxidu dusnatého (NO), díky němuž se vylučuje cyklický guanosinmonofosfát (GMP), který ovlivňuje rozpínání cév. 

NO vzniká z aminokyseliny argininu, jehož hladinu přítomnost citrulinu zvyšuje. Po tréninku citrulin zkracuje dobu regenerace svalů a nepřímo se podílí na tvorbě nové svalové hmoty. Odstraňuje z těla odpadní amoniak.

Jak se suplementuje?

Užívá se obvykle 30-60 minut před tréninkem v přiměřeném množství 1-3 g.

 

Tagy :