Zdravotní pojištění OSVČ: 6 věcí, které musíte vědět

 
Zdravotní pojištění OSVČ: 6 věcí, které musíte vědět

Pokud pracujete jako osoba samostatně výdělečně činná, nevyhnou se vám platby za zdravotní pojištění. Spolu se sociálním pojištěním je to jedna ze dvou pravidelných položek ve vašich měsíčních nákladech. Je proto důležité se v této problematice zorientovat hned na začátku.

1. Zdravotní pojištění OSVČ je povinné

Stejně jako se zdravotní pojištění odvádí z výplaty každého zaměstnance, je povinné i pro všechny OSVČ. Musíte být jednoduše pojištění u jedné ze 7 zdravotních pojišťoven na trhu a posílat jí pravidelné platby.

Pokud z nějakého důvodu zálohy neplatíte řádně nebo včas, může vám pojišťovna vyměřit pokutu. Jakékoli pochybení v tomto směru vás tedy může vyjít poměrně draze.

2. OSVČ a zálohy na zdravotní pojištění

Zdravotní pojištění jako OSVČ platíte každý měsíc. Jejich výše se vypočítá z vyměřovacího základu:

- Pokud pracujete jako OSVČ na hlavní činnost – to znamená, že jde o váš primární zdroj příjmu, musíte měsíčně odvádět vždy alespoň minimální zálohy. Ty každý rok mírně rostou podle toho, jak se zvyšuje průměrná mzda. Pro rok 2024 to je 2 968 Kč.

- Jestliže si jako OSVČ pouze přivyděláváte a máte tuto činnost tedy jako vedlejší, zdravotní pojištění na rozdíl od sociálního neplatíte.

 

3. Jak platit zdravotní pojištění jako OSVČ

Naštěstí je platba záloh na zdravotní pojištění velmi jednoduchá. Ve chvíli, kdy pojišťovně nahlásíte vznik živnosti, dostanete od ní veškeré pokyny – číslo účtu, variabilní a konstantní symbol, datum splatnosti i přesnou částku. Na vás už jen je nastavit si v bankovnictví trvalý příkaz.

Nezapomeňte ho jen každý rok upravit podle aktuální výše záloh, kterou vám pojišťovna vyměří.

4. Přehled OSVČ pro zdravotní pojišťovnu

Společně s daňovým přiznáním jako OSVČ každý rok na jaře odevzdáváte i přehled pro zdravotní pojišťovnu. V něm se vypočítá vaše roční zdravotní pojištění a odečtou se od něj zálohy, které jste během předchozího roku zaplatili.

Z přehledu se tak dozvíte, jestli vše sedí, nebo máte u pojišťovny přeplatek, případně nedoplatek.

- Pokud se ukáže, že na zdravotním pojištění nějaké peníze dlužíte, je potřeba nedoplatek uhradit do 8 dnů od odevzdání přehledu.

- Případný přeplatek si můžete nechat vrátit na účet nebo si ho u pojišťovny „uschovat” na úhradu dalších záloh.

 

5. Zdravotní pojištění není nemocenské pojištění

I když to na první pohled tak nemusí vypadat, zdravotní pojištění je něco jiného než nemocenské pojištění:

- Zdravotní pojištění je povinné a platí se z něj veškerá zdravotní péče.

- Nemocenské pojištění je dobrovolné a hradí se z něj dávky v případě úrazu a nemoci, peněžitá pomoc v mateřství nebo ošetřovné.

 

6. Změna zdravotní pojišťovny

Pokud plánujete změnit zdravotní pojišťovnu, můžete to udělat jednou za 12 měsíců. A to buď k 1. lednu, nebo k 1. červenci. Přihlášku k nové pojišťovně musíte podat 3–6 měsíců před termínem změny.

Myslete na to, že jako OSVČ budete u každé pojišťovny platit totožné zálohy. Stejně tak máte povinnost splatit veškeré případné dluhy u původní pojišťovny.

Zdroj foto: insta_photos / Shutterstock.com

 

Tagy :