Tibetská houba neboli kefírová kultura

 
Tibetská houba neboli kefírová kultura

Lidstvo zná tibetskou houbu už nejméně pět tisíc let, svůj původ má v oblasti Kavkazu a Tibetu. Kvůli tibetské pověře – pokud by se „Prorokova zrna“ dostala do rukou nevěřících, ztratí svou moc – byla tibetská houba střežena před cizinci a její tajemství předáváno z generace na generaci tamních kmenů.

Tajemství Tibetské houby proto bylo dlouho skryto rouškou tajemství, kterou pozvedli ruští odborníci až v devatenáctém století.

Tibetská houba vlastně není houba. Nazývá se tak kvůli svému vzhledu (pomačkaná houba). Obsahuje spoustu kvasinek a laktobakterií prospěšných pro lidské tělo. Umožňuje výrobu kefíru z pohodlí domova. Zalitím mlékem se spustí kvasný proces, a to díky působení již zmíněných mléčných a octových kvasinek a bakterií mnoha druhů. Takto vzniká kyselý nápoj, konzistencí podobný řídkému jogurtu – tedy kefír.  Dobře ho snáší dokonce i lidé s intolerancí na laktózu. Domácí kefír má až desetkrát víc probiotických organismů než kefíry dostupné v klasických supermarketech.


Účinky tibetské houby:


•    Příznivě působí a léčí orgány v dutině břišní (žlučník, střeva, ledviny, játra a další).
•    Napomáhá rozkladu cholesterolu v cévách tudíž je výtečným pomocníkem při srdečních chorobách. Také reguluje tlak krve.
•    Účinkuje proti únavě a skleslosti, dodává energii.
•    Je vhodný při hubnutí. Působí proti shromažďování potravy ve střevech a jejímu následnému hnití. Má mírně projímavé účinky.
•    Odkyseluje organismus a podporuje imunitní systém.

Jak si vyrobit domácí kefír?

Připravíme si větší sklenici. Nasypeme 12 lžíce Tibetské houby a zalijeme asi půl litrem mléka (tučné či polotučné). Sklenici přikryjeme gázou či ubrouskem abychom zamezili případným nečistotám nebo přístupu hmyzu. Necháme kvasit při pokojové teplotě (čím vyšší teplota tím rychlejší kvašení). V průběhu fermentace občas promícháme plastovou, dřevěnou lžící či vařečkou (ne kovovými předměty!). Jakmile bude tekutina ve sklenici hustší než mléko a má správnou vůni, je téměř hotovo. Promícháme a přecedíme přes plastové sítko do jiné nádoby – buď k přímé konzumaci nebo k uchování v lednici. Tibetskou houbu v sítku propláchneme čistou převařenou vodou a můžeme znovu použít.

Rada na léčebnou kúru

Kefír pijeme každý večer a po konzumaci už nic nepijeme ani nejíme. Po dvaceti dnech pravidelného užívání uděláme desetidenní pauzu a poté znovu užíváme 20 dnů, dokud se nedostaví zřetelné a zřejmé výsledky.

 

Tagy :