LATEST NEWS
&
PICTURES

FAMY POST


BEST
OF
WEST

֎  1$  ֎

 

 

 

 

. . .  EST. 2002 . . .

- GREEN VILLAGE -

8th of JANUARY

 

 

 

Na počátku všeho byly Fámy
legendární deska z roku 1999

Nedlouho po jejím vydání začali někteří kamarádi přesvědčovat Petra Kůse aby se věnoval opět více bluegrassu a že by byla škoda novou desku nepodpořit živým vystupováním. A tak hlavně na popud Petra Brandejse, Pavla Handlíka a možná ještě jiných, (ty však Petrova chatrná paměť už neudržela) vznikla stejnojmenná kapela – „FÁMY“.
Stejně tak si Petr nepamatuje ani všechny bývalé „Fámaře“, kteří nasazovali životy na pódiích. (Všem se dodatečně omlouvám a slibuji, že je dopíšu až se mi ozvou, nebo až si Petr vzpomene). A tak mohu uvést, jen ty, jejichž stopa je stále patrná a jsou námi stále vzpomínáni: Martin Mikuláš, Ralph Schut, Pavel Handlík, Ondra Holoubek, Honza Kejval, Robert Čuda, JIrka Klement, Petr a Michal Novákovi a patrně i mnozí další. To už však Petr Kůs pověsil Šlapeto na pomyslný hřebík a začal se věnovat jen a jen bluegrassu. Tím se však už dostáváme z historie do současnosti a tu dokládá i obsah našich stránek. Přeji Vám příjemné počtení, pokoukání a třeba i poposlouchání. Jsem příznivě nakloněn vaší kritice a připomínkám vesměs jistě pozitivním.

ZVUKAŘI JSOU V ŠOKU
TOHLE TU JEŠTĚ NEBYLO. NAZVUČENÍ KAPELY ZA 53 SEKUND

Pro zkušeného zvukaře to není žádný problém, neboť jak už bylo řečeno, skupina Fámy se pyšní sytými hlasy a čistými tóny.
Jejich potřeby jsou skromné. Z pohledu zaníceného diváka zleva:

Petr Máslo - mikrofon zpěv, mikrofon banjo
Martin Hanuš - mikrofon zpěv, linka pro kombo
Petr Kůs - mikrofon zpěv, mikrofon mandolína
Dušan Paťava - mikrofon zpěv, mikrofon kytara, linka kytara
Josef Kučera - mikrofon dobro
(JESTLI NEBUDE, TAK PRÝ MŮŽE PEPA CHODIT KLIDNĚ MEZI LIDMI)

Jelikož se svět country a bluegrassu skvělými zvukaři jen hemží domníváme se, že vozit si vlastní aparaturu je nošení dříví do lesa. (Taky se ty krámy nevejdou do stodvacítky.)

Fámy téměř v Austinu.
   Neznámý muž nabídl skupině Fámy sérii patnácti koncertů v americkém městě Austinu.  Alespoň tak si to představoval důvěřivý Pepa Kučera a aniž by si zjistil více informací,  lukrativní kontrakt okamžitě podepsal. Po několika týdnech tvrdého zkoušení přišel den D, kdy se skupina konečně měla setkat se svým mecenášem a těšila se na první z řady koncertů. Čekalo je však trpké zklamání neboť vyšlo najevo, že Austinem je míněn anglický automobil z roku 1939. Po mnoha marných pokusech vtěsnat se na sedadla to hoši vzdali. Zjistili, že je pro ně vůz moc těsný a pro koncerty nezpůsobilý. JUDr.
Vítězem soutěže - Kdo je na fotografii 
se stává náš věrný a bohužel jediný fanoušek Honza B. Tento inteligentní mladý umělec poznal, že na pohádkové fotografii není nikdo jiný, než král Kůsisvět šestý chvíli před tím, než svede osudový souboj s Josefem Zímou o ruku Princezny se Zlatou rybkou na čele.

 

 O´Toman, který celou akci organizoval prohlásil, že to je hrůza a že hudebníci by měli více cvičit v tělocvičně než v hospodě. 
   Na všechny padl veliký smutek. Nejhůře se s nastalou situací vyrovnával Dušan Paťava, který předplatil celé vesnici prestižní televizní country kanál a také Petr Kůs, protože celé týdny zbytečně hrál na mandolínu. Jediný spokojený byl nakonec Pepa Kučera, kterému se v autě dělá špatně. Umělci museli ještě zaplatit pokutu za zrušené koncertní turné a pak už je čekal jen neslavný návrat domů. Jedinou památkou na debakl je společná fotografie před Austinem.

 

V písních se již tolik neumírá.

Reportéři z naší redakce měli to štěstí, že se jim dostal do ruky jeden exemplář CD skupiny Fámy - Řeka Shanendoah. Odborníci z hudební ¨redakce tentokrát podrobili pečlivé analýze především textovou část této novinky a dospěli k jasnému závěru: Písně jsou jako obvykle věrným odrazem citlivé a romantické duše autora s propracovanými verši a hlubokými příběhy obyčejných lidí doplněnými svěžími melodiemi. Hlavně však je třeba upozornit jak optimisticky působí tato kompilace. Je to především tím, že se rapidně se snížila ponurost textů a počet mrtvých v písních. Když pomineme fakt, že nejhumornější příběh se nachází v písni "Poslední soud" zjistíme, že dávno jsou pryč doby, kdy autor nechal klidně umírat horolezce, námořníky, nezletilé vojáky, milence i rodinné příslušníky a jednotlivé sloky lemovaly řady křížů a řady jmen. Náš tým si dal tu práci a pokusil se spočítat všechny osoby,  
které zahynuly na této desce a výsledek byl překvapivě pozitivní. Posuďte sami:
          Nejčastějším jevem je, že zahyne sám autor, a to hned dvakrát v písních - "Kde Anděl byl" a v již zmíněném - "Posledním soudu", kde spolu s ním umírá ještě jedna blíže nespecifikovaná osoba.
       V písni - "Cesta" zanechal autor hlavního hrdinu už jen na smrt vyčerpaného ve sněhu a v textu - "Už se blíží svítání" sice v popravčí cele, ale zdravého a silného s hypotetickou nadějí na únik.
       V první skladbě - "Tam kde končí modrá pláň" sice umírá jeho manželka a v poslední - "Řeka Shenandoah" pro změnu oba rodiče, ale bez bez toho, jak sami jistě uznáte, se bluegrassové texty neobejdou.
       Dále však již nikdo nezahyne a autor buď odchází, nebo odplouvá aniž by do poslední chvíle věděl, zda půjde, nebo popluje, zda bude bos či obutý. Víme však bezpečně, že jeho koníčkem je bloudit tichou ulicí a pozorovat nic netušící spoluobčany. Je smířen s tím, že bude-li dopaden, bude muset vypít svůj hořkej díl a snad právě proto neví, zda má už konečně všechno vzdát.
Celkově tato optimistická deska působí svěžím dojmem, je výborně zahraná a zazpívaná a to je to hlavní.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Situace je vážná
Dobře si uvědomujeme, že v našem listu není zvykem psát úplnou pravdu a přiznáváme, že jsme si některá fakta trochu poupravili a něco si naši dopisovatelé vymysleli úplně. Přiznáváme, že jsme si mohli některé údaje lépe ověřit, ale to by zase nebyla taková legrace. Také by se to dalo nazvat uměleckou licencí, ale to už necháme na vás.Kapela Fámy čelí po krátké době zase jedné nepříjemné situaci. Nejedná se jako obvykle o žádnou žalobu, na to mají Dr.O´Tomana, ale zasáhla je prudká geograficko populačně industriální katastrofa, která měla za následek, že tato skupina přišla o své dva významné členy - bratry Nováky. Chtěli bychom jim jménem ostatních členů za jejich působení v kapele poděkovat věnovat jim dva řádky jako tichou vzpomínku..........................
...................................................................................
nicméně život jde dál a ani Petr Kůs, ani celá východní dvorskojaroměřská sekce se nechce vzdát a vyhlašuje konkurz na nového banjistu. Uvolněné místo po kytaristovi Petru Novákovi zaujal staronový člen Dušan Paťava a jeho Dé pětatřicítka. Požadavky kapely nejsou nijak přehnané, kapela slibuje slušné zacházení a konec konců - hrát s Petrem Kůsem v kapele se nepoštěstí každý den. Minulý týden se konalo předkolo konkurzu. Na fotografii je zájezd banjistů z Písku a z Českých Budějovic. Tím chtěli starostové těchto měst odčinit čin obou bratří. Bohužel ani jeden z

V nouzi poznáš "přítele".


I když to není na první pohled patrné, dlouhá léta strávená za katedrou 3.B třídy zvláštní školy v Praze zanechala na textaři a zpěvákovi Petru Kůsovi znatelnou stopu. Nejenže si pořídil do svého nového bytu školní tabuli aby trápil členy své kapely zkoušením, písemkami, domácími úkoly a třídními schůzkami, ale dokonce se vrhnul i do vylepšování hudebních nástrojů. Při jedné prosincové zkoušce vyslechl stížnost banjisty Jirky Klementa nad tím, že se mu špatně hraje s kapodastrem. Pletou se mu prý tečky na hmatníku. Jistě každý muzikant používající kapodastr ví o čem je řeč. Zvláště když se podobná nehoda stane při koncertě. Petr tudíž nelenil a zatímco se Jiří na chvíli vzdálil, vylepšil mu jeho drahý nástroj pomocí barevných puntíků a vteřinového lepidla. Samozřejmě, že před tím odstranil nožem perleťové zdobení vytvořené mistrem Průchou. Posuďte podle obrázku sami, jak se Jirkovi od té doby hra zjednodušila. Stačí aby si zapamatoval, že pro G ladění je barva bílá, pro Gis barva žlutá, pro A zelená, pro B červená a pro H modrá. Nebohý Jirka po návratu pouze prohlásil - "zlatej Mareček" a od té doby údajně nepromluvil.

 dobrovolníků si nepřivezl správný typ banja, tak že museli být odmítnuti.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*************

fámy & fešáci

Skupina Fámy vystoupila na oslavách pátého výročí založení svazku obcí Mariánská zahrada v Bystřici u Jičína.  Všichni Kůsovi muži a několik žen, dorazilo vyjímečně na čas a ani je kupodivu nedoprovázela průtrž mračen, jak je letos na festivalech konajících se pod širým nebem zvykem. Skupině se dostalo vřelého přijetí. Nejvíce se v tomto směru činila paní starostka obce Veliš, kterou tímto srdečně pozdravujeme. Fámy začaly hrát po vystoupení skupiny Trosky z Nové Paky a po nich následovali Fešáci. Tento věhlasný country voršestr rozvěsil po okolí spoustu plakátů kde si každý mohl všechny z televize známé tváře dobře prohlédnout. Bohužel se z avizovaných nakonec nedostavil ani Michal Tučný,  ani Petr Novotný, ani Pavel Brümer či Hana Horecká, a tak se stalo, že spousta posluchačů pokládala za fešáky i některé členy skupiny Fámy a dobrista Pepa Kučera nakonec musel uznat, že na takové fámy jsou i fešáci ze skupiny Fámy krátcí. Vraťme se ale na pódium.

Koncert kapely Fámy začal vystoupením místní taneční skupiny, kterou doprovodil svým weisenbornem sám skladatel Pepa Kučera pod vedením choreografa Jirky Klementa, který vystoupení přihlížel a tiskl palce. V průběhu následujícího koncertu zaznělo spousta hitů a tak se není co divit, že během poslední písně odměnili posluchači umělce i několika drobnými mincemi. Bohužel, vyhladovělí hudebníci nečekali na konec vystoupení a začali si dělit kořist již během poslední písně, což se negativně podepsalo na jinak strhujícím finále celého koncertu. Jako omluvu za tuto trapnou událost je dlužno přiznat, že skupina Fámy na tom není v poslední době finančně moc dobře, jelikož nejmenovaný basista vytuneloval kapelní fond a koupil si za celý obnos do předsíně rohožku.

*************

 

Jméno: Petr
Příjmení: Kůs
Narozen: asi 1959-60 Bydliště: Zelenecká Lhota
Zaměstnání:
Učitel

ŽIVOTOPIS
Již od mládí vyhledával lidi stejného smýšlení, ty potom organizoval do skupin, kterým velel. Používal k tomu nejrůznější nástroje (basa, kytara, banjo, mandolína, ukulele...). Má na svědomí desítky písní a textů, rozšířených po celé republice.Nakažení školní mládeže zatím nehrozí, ale je třeba vývoj sledovat.Působil v ně

Jméno: Petr
Příjmení: Máslo
Narozen:  3.4.1980 v Náchodě
Bydliště: Červený Kostelec
Zaměstnání: Kominík


Na banjo jsem začal učit se v roce 1997 podle těžko čitelné kopie školy od Earla Scruggse a podle nahrávky Foggy Mountain Banjo.V roce 1998 jsem navštíl bluegrassovou dílnu Petra Brandejse a Josky Zavřela v Červeném Kostelci.V roce 1999 vzniká country bluegrassová kapela Blue Pubarche (počátek vzniku ochlupení ve stydké oblasti). Asi v roce 2004-2005 hraji v bluegrassovotrampské kapele Volná kolej z Týniště nad Orlicí. Zřejmě v roce 2005 nastupuji do kapely Trautengrass, která existuje dodnes. Možná v roce 2006 vzniká kapela WWW.CZ . Pak odjíždím do Anglie. Po návratu v roce 2008 pokračuji v hraní s kapelou Trautengrass . 2013 roční působení v kapele Plavci. 2015 Fámy Zájmy: Banjo, Divadlo od roku 1998 , horská turistika, hospodské hraní na kytaru, kdysi fotografování, běh, četba)

Jméno: Martin
Příjmení: Hanuš
Narozen: 11.3.1973 Bydliště:Jaroměř
Zaměstnání: Automechanik

ŽIVOTOPIS
Pochází z rodiny, kde má muzicírování svoji dlouholetou tradici. Od dětství hrál na co se dalo – na piano, na trumpetu, na kytaru, dokonce i na chleba. Avšak bicí nástroje byly na dlouhou řadu let jeho favoritem. Až v roce 1991 ho jeho kamarád Česťa Hýbl oslovil, jestli s ním nechce hrát na basu v nově vzniklém jaroměřském seskupení. Jako samouk a později absolvent několika bleugrasových dílen v Pardubicích, začal brát kontrabas jako svůj prvořadý koníček. O dva roky později se stal basistou v královédvorské kapele Bédy Šturma, Flock.Od roku 2001 do současnosti je basistou v kapele Petra Kůse - Fámy. Hraje na 3/4 polomasivní kontrabas snímaný snímačem Fishman s pódiovým ozvučením Gallien - Krueger MB150S-III. Diskografie: Edice Talent, Flock 1996 - Jak se vaří v Lucii, Flock 1997-Cesta na ostrovy, Flock 1999 - Fámy 2002 – single 2002 -Fámy – Přístav Montreal 2003 - Petr Kůs – Nezralé mládí 2006 ...atd. e-mail: mr.hanus@seznam.cz

kolika skupinách, např. Woodmen – Pilous - „Pytlík Pepy Kadeřábka“ - Crazy Horse - Modrá tráva (Trutnov)- Poutníci (Praha) - Blanket (Praha) - Quartet (Praha)– Šlapeto (Praha) - Fámy (Čechy) BG Diskografie:Blanket : MCQuartet : Stránka pamětí, Petr Kůs : Fámy, Přístav Montreal, Fámy 2002, Nezralé mládí, Mám cestu dlouhou, Řeka Shenandoah. Hraje na nástroj zn.Kryštůfek, používá i struny a trsátko ( takovou křivou a šišatou placku beze jména).

 

Jméno: Dušan
Příjmení: Paťava
Narozen: 6.2.1974 Bydliště: Komárov
Zaměstnání: Řidič Pragy V3S


ŽIVOTOPIS
Bydlí v Komárově u Dvora Králové n.Labem a hraje na kytaru. I přes svůj handicap (7.6) se stále zlepšuje. V minulém týdnu změnil držení což mu pomohlo především při odpalech. Na greenu používá trsátko Dunlop o

PETR KŮS
Narodil se v Praze (nebo Berouně) v rodině školního inspektora, což ho vedlo i k výběru jeho současného povolání. Děti ho mají ve veliké oblibě a dokonce mu dali přezdívku "Taťka". Někteří jeho žáci nám dokonce prozradili, že to je prezident a kosmonaut (kdopak jim to asi
řekl ?). Díky tomu, že byl od mládí veden ke slušnosti a pravdomluvnosti, jsou jeho fámy průhledné, až dětsky naivní. Snažil se nám kupříkladu namluvit, že napsal většinu písní skupin Fámy, Blanket, Quartet a Vabank Unit. Kromě Zlaté rybky, ta je prý od Boba Dylana. Dokonce zatajuje i místo svého trvalého pobytu. Na zkoušky si pronajímá jednu zříceninu u Jičína, kam se každé úterý stěhuje s manželkou a dětmi a myslí si, že mu na to někdo skočí. Jediná pravdivá informace, kterou z něho dostanete, je číslo jeho účtu na které se zasílají honoráře.

 

MARTIN HANUŠ
Tento člen kapely je opravdový sedmilhář. Pochází z Humenného ale všem tvrdí, že je z Jaroměře (protože se naučil říkat hlásku "Ř" a tak se ji snaží co nejvíce využít, např. ve slově řyba, křáva atd.). Pracuje jako obchodník s nemovitostmi a na vedlejší úvazek se, pro zábavu, věnuje černému řemeslu.V mládí tento fešák platil za lamače dívčích srdcí až do jeho krátké známosti s praktickou lékařkou . Ta mu v brzké době objevila zvýšený cholesterol, tupozrakost, ploché nohy a přechozenou slintavku i s kulhavkou. Od té doby se usadil a vede poklidný život zahrádkáře amatéra. Když nastupoval do kapely Fámy tak tvrdil, že umí hrát na kontrabas ve stoje. Zatím to ale nikdo neviděl a uzavírají se sázky, zda Martin na kontrabas skutečně hrát umí, nebo zda ho vůbec kdy viděl. V kapele je velice užitečný, protože má zlaté hodinky a řidičský průkaz. Jeho fámy jsou velmi rafinované a je dobré si na něj dát pozor.

 průměru 3cm.Působil v kapelách: Žabí hlen, Fámy, www.cz, 

***************************************

PEPA KUČERA
Tohoto
člena získal Petr Kůs do kapely podvodem. Slíbil mu totiž, že mu ukáže svět velkého show businessu a že ho seznámí s Dášou Veškrnovou. Tato "čistá duše" pocházející z malé vesničky v podkrkonoší byla pro tohoto protřelého světáka snadnou kořistí. Ve skupině pak byl nucen učit se haldy textů, které Petr Kůs vydával za své. (Od té doby zná nazpaměť Českou i Slovenskou hymnu). Nicméně se v tomto podivném kolektivu i on naučil pár triků a začal se vydávat za hráče na dobro.Také o sobě tvrdí, že je vyučený chovatel cizokrajných zvířat, ale je divné, že zná jenom dvě zvířata - hovězí a vepřové. O jeho pravém povolání nejlépe vypovídá jeho přezdívka - "hokynář". Jinak je Pepa v celku pravdomluvný, žádné fámy nešíří a vše co o něm ostatní členové říkají je pravda.

DUŠAN PAŤAVA
Jistě ho všichni znáte. Se skupinou Fámy již před několika lety vystupoval a tvrdil, že je hráč na kytaru. Bývalý banjista Martin Mikuláš o tom však pochyboval a po několika koncertech ho ze skupiny vyloučil. Dušan se na místě odvolal a případ se vrátil zpět ke krajskému soudu. Ten celou kauzu
znovu otevřel loni v květnu, bylo vyslechnuto všech osmdesát devět svědků aby nakonec porota dospěla k závěru, že Martin Mikuláš neměl relevantní informace k výše uvedenému tvrzení, čímž byl Dušan Paťava rehabilitován a uznán kytaristou v plném rozsahu. Kapelník Petr Kůs se zaradoval, a i když rozsudek ještě nenabyl právní moci, vzal Dušana zpět do kapely pod přezdívku Šána. V civilu pracuje tento bývalý juniorský vícemistr světa ve střelbě na pečené krocany ve své továrně na zápalkové polotovary a ve volném čase se věnuje, stejně jako Martin Mikuláš, golfu.
Fámy změnily web mastera.

Ten pitomec, který z kdysi tak seriózního webu udělal stránky plné virů, lží a nesmyslů, dostal padáka a místo něj nastoupil
počítačový odborník a zkušený novinář  ukrajinského původu Fesoj Arečuk

Čínská chvála.
O nové desce skupiny Fámy se velice pochvalně vyjádřil i čínský týdeník Honť-cť-guenď. Tamní bluegrassoví odborníci (alespoň podle překladu Dušana Paťavy) se shodli na tom, že se jedná doslova o nejlepší CD tohoto žánru vůbec. Pro jistotu přikládáme i originální verzi článku, ve které se zmíněná pochvala nachází. Jedná se prý o čtvrtý až jedenáctý znak v pátém řádku zleva.

*************

MÁSLO PETR
Velké nejasnosti jsou ohledně jeho netradičního křestního jména. Ví se pouze to, že se narodil ve vlaku během celní prohlídky na maďarsko slovenské hranici maďarské zpěvačce Árpádině Széchenyiové a českému zemědělci Vladimíru Petrovi. Rodina Petrových se totiž stěhovala natrvalo do České republiky. Árpádina se jen těžko loučila se svými kořeny a nechtěla aby maďarská stopa stěhováním zcela zmizela. Proto zvolila pro novorozeného syna tradiční maďarské jméno Lázslo. Malý Lázslo Petr již od útlého věku vynikal jako všestranně nadaný umělec a již v mateřské školce bavil děti scénkami a písničkami. I když byl v kolektivu velmi oblíben, jediný problém byl s jeho nezvyklým křestním jménem. To se stalo základem všemožných přezdívek a vtípků. Chlapec si z toho však nedělal těžkou hlavu a v osmnácti letech si nechal změnit jméno z Lázslo na Máslo, což mu matka nikdy neodpustila. Na banjo hrál jeho děd i otec a tak se předpokládá že Máslo umí hrát rovněž.